X
Harilik nõiahammas

Harilik nõiahammas (sort LEO)

Liblikõielised

Lotus corniculatus
Bird´s-foot trefoil

  • Harilikul nõiahambal on kollased või oranžid õied.
  • Taime varred ning lehed on pehmed ning peenikesed.
  • Taimel on sügav peajuur, mille tõttu on nõiahammas küllaltki põuakindel.
  • Enne õitsemise algust on taim kergelt mõru maitsega, mis võib vähendada söömust.
  • Tänu tanniini sisaldusele ei teki loomadel nõiahammast süües puhitisi.

Mullad. Sobivad kuivavõitu ja parasniisked keskmise sügavusega rähkmullad ning liivsavi- ja saviliivmullad. Ei sobi liigniisked turvasmullad ja pikaajaliselt üleujutuvad lammimullad. Talub mulla happesust kuni pH 5,0. Ei talu kõrget põhjavee seisu. 

Külvisenorm. Puhaskülvis 10-12 kg/ha, segukülvis  3-6 kg/ha. Hariliku nõiahamba seemet tuleb enne külvamist vastavate bakteritega töödelda. Regulaarselt tuleb anda P30 K60 väetisi või vedelat orgaanilist väetist. Kaasliigid on põldtimut, harilik aruhein, aasnurmikas, punane aruhein, karjamaa raihein, punane ristik, valge ristik või lutsern.

Saak ja kasutamine. Saagilt jääb alla lutsernile ja punasele ristikule, kuid saagi kvaliteet ja seeduvus on nõiahambal kõrgem. Liblikõielistest on nõiahamba proteiin mäletsejaliste loomade poolt kõige paremini omastatav, mis tuleneb proteiini omapärast lõhustuda looma vatsas aeglasemalt „mööduv proteiin“. Taimed võivad kasvada 45–60 cm kõrguseks. Nõiahammas on hea karjamaa- ja meetaim. Karjatamiseks on sobiv 20 cm taimik. Rajamisaastal on saak madal. Alates I kasutusaastast on saak kuivaines 6–8 t/ha aastas. Rajamisaastal on soovitav nõiahammast niita või sügise poole ka karjatada, kokku 3–4 korda. Selline koristussagedus soodustab nõiahamba saagikust ja kestvust järgnevatel aastatel. Nõiahamba osa rohukamaras aastatega suureneb. Tänu taime võimele säilitada kõrge toiteväärtus ka hilises kasvufaasis ja suve teisel poolel, saame nõiahammast karjatada ka õitsemise faasis.

Pakendatud 25 kg/kott.

 

Tellimus/päring

 
  • Vabad ning sõltumatud välisfirma müügivajadustest ja reklaamidest!

  • Söödakultuuride seemneid oleme Eestis külvanud alates 1993 aastast!

  • Meie seemned on populaarsed ka naaberriikides!